Electro-Voice ZLX-15P-G2
Steuern inbegriffen
Full range 2-way self-amplified system 15" cone
Gratis Versand
Abholung In-Store
Wunschliste
Electro-Voice ZLX-15P-G2
  • ZLX-G2 is the next generation of the bestselling pro-audio loudspeaker series from Electro-Voice
  • Increased maximum SPL output and extended frequency response
  • Robust and ergonomic design for day-to-day durability and portability
  • POWERED BY DYNACORD - built in digital mixer with FX, AFS, ducker, PEQ and more
ZLX G2 is the second generation of the phenomenally successful ZLX series of portable loudspeakers. Building on the best of what made the original ZLX series an industry icon, the ZLX G2 lineup offers a range of next-level features and functionality and includes 8” (new for the series), 12” and 15” two-way models in both powered and passive versions.
THE SONIC SEQUEL
SUPERIOR ENGINEERING, SUPERIOR SOUND
SMART CONTROL AND CONNECTIVITY
ZLX G2 powered versions are “Powered by Dynacord” – onboard premium electronics from Electro-Voice’s sibling brand. Ultra-efficient 1000 W Class-D power amplifier modules feature an integrated four-channel, three-input digital mixer with high-quality effects. The mixer
includes two XLR/TRS combo jacks and provides 24 V phantom power and Hi-Z compatibility. The mixer also includes pro features such as AFS (automatic feedback suppression), ducking, compression, loudspeaker delay settings and more.
FORM AND FUNCTION REDEFINED
Symmetrical 55º sides allow for a steeper projection angle when the loudspeaker is placed in monitor position, making it easier for users to hear themselves, while also facilitating access to the amplifier input/control panel on the opposite side. A built-in “kick-back” angle allows the 12” and 15” versions to project upwards at a 23º angle in a vertical orientation. The stance of the enclosure has been redesigned to aim straight forward when placed directly atop a subwoofer (i.e., without the use of a pole).
A choice of mounting accessories is available to permanently install ZLX G2 models: a “U” style wall bracket allows 12” and 15” models to be either vertically or horizontally mounted; a long-arm pole-mount style wall bracket for the 12” and 15” versions allows vertical mounting with tilt adjustment; a short-arm pole-mount-style wall bracket for the 8” version allows vertical mounting. Slipcovers are available for all model sizes.
READY FOR A WIDE RANGE OF USERS
Musicians will appreciate the built-in mixer with EQ, compression and effects, instrument and microphone input presets, a Hi-Z input and phantom power. Rental and event production companies will welcome the addition of an 8” model to the lineup, providing acoustic and aesthetic consistency in a smaller format to add to their ZLX inventory. And, of course, ZLX G2 is a user-friendly option for any audio enthusiast looking for a step up in sound quality for at-home use, gatherings, parties, etc. Whatever you do, ZLX G2 is ready for you.
Specifications
  • Frequency response (-3 dB) (Hz) 1: 48 Hz – 18,000 Hz
  • Frequency range (-10 dB) (Hz) 1,2:  42 Hz – 20,000 Hz
  • Maximum sound pressure level at a distance of 1 m (dB) 3: 129 dB
  • Coverage angle HxV (°) 90° x 60°
  • Crossover frequency (kHz) 1.40 kHz
  • Power rating (W): 1000 W
  • Power consumption (V, Hz) 4: 100 - 240 V~, 50 - 60 Hz
  • LF transducer: WECA2158
  • LF transducer size (in): 15 in
  • LF transducer magnet material: Ferrite
  • HF transducer: DECA2516
  • HF transducer type: Compression driver
  • HF transducer size (in): 1.40 in
  • HF transducer magnet material: Ferrite
  • HF transducer diaphragm material: Titanium
  • Connector type: (2) XLR/TRS combo, (1) 1/4-inch TS Hi-Z
  • Material: Polypropylene
  • Grille material: Powder coated steel
  • Dimensions (H x W x D) (mm) 697.6 mm x 422.8 mm x 383.1 mm
  • Dimensions (H x W x D) (in)  27.46 in x 16.65 in x 15.08 in
  • Shipping dimensions (H x W x D) (mm)  765 mm x 490 mm x 490 mm
  • Shipping dimensions (H x W x D) (in)  30.12 in x 19.29 in x 19.29 in
  • Weight (kg) 16.78 kg
707298
Technische Daten
Lautsprecher Zoll
15"