PROLIGHTS Astra Profile400
Steuern inbegriffen
Indoor LED Moving Profile, with a 400W White source
Stck
Verfügbar
Lieferung
Du möchtest Deine Bestellung bis Montag, 18/05/2026? Bestelle innerhalb von 1 Stunden und 32 Minuten
Gratis Versand
Wunschliste
PROLIGHTS Astra Profile400
The Astra Profile400's optical system moves linearly from 6,5° to 50°, and it's equipped with a brand-new 400W LED source. The extensive feature set of the Astra Profile400 includes a 4-layer motorized framing system, linear CMY and CTO, 5,600K high CRI filter, colour and gobo wheels, frost filters, prism and iris.
Main features:
  • Indoor LED Moving Profile equipped with a 400W LED source (7,000K)
  • 6,5° to 50° linear zoom
LIGHT SOURCE
  • Source: 400W White LED
  • CCT: 7.000K
  • Luminous flux: (6,5°) 9'143 - (50°) 17'598lm
  • Lux: (6,5°) 37'468 lx (50°) 1'690lx @5 m
  • CRI: > 70 (CCT 5.600K and CRI > 90 with filter on color wheel)
  • Source life expectancy: > 30.000 h
OPTICS
  • Zoom: 6,5° - 50° motorised linear zoom
  • Lens diameter: 130mm / 5.12''
  • Lens type: HD anti-reflection lenses with achromatic coating
  • Focus: motorised
  • COLOUR SYSTEM
  • Colour mixing: linear CMY
  • CCT: linear CTO correction 2.700 K ~ 7.000 K
  • Colour wheel: open + 5,600K high CRI filter + 7 colour filters
DYNAMIC EFFECTS
  • Animation wheel: animation wheel with CW and CCW rotation
  • Rotating gobos: 7 rotating gobos + open, interchangeable, indexing
  • Gobo size: outer: 25,7 mm - image: 19 mm - thickness: 1,1 mm
  • Circular prism: 4f with bi-directional rotation, indexing
  • Frost: linear 0 - 100% frost filter
  • Iris: 5 - 100% motorised iris
BODY
  • Hardware on-board: sockets for quick-Lock Omega bracket (clamp not included)
  • Pan angle: 540°
  • Tilt angle: 270°
  • Pan/Tilt resolution: bit 8 / 16-bit
  • Feedback: automatic repositioning after accidental movement
  • Body: aluminium structure with high-resistance polycarbonate cover
  • Body colour: black
CONTROL
  • Protocols: DMX512, RDM, ArtNet, sACN, W-DMX + CRMX
  • DMX channels: 29 / 39 / 54channel
  • RDM: RDM for remote monitoring and settings
  • Display: Graphic User Interface
  • Firmware upgrade: yes, via USB - DMX interface (UPBOX2) not included
  • Other: 16bit control of dimmer and colour
ELECTRONICS
  • Dimmer: linear 0 ~ 100% electronic dimmer
  • Dimmer curves: selectable dimming modes available
  • Strobe / shutter: 1 - 30 Hz, electronic
  • Display battery: self-charging battery backup
  • Operating temperature: -10° ~ +45°
  • LED Control: flicker free frequency with adjustable PWM
  • Selectable PWM: 600 ~ 50.000 Hz
ELECTRICAL
  • Mains power supply: 100-240V - 50/60Hz
  • Max power consumption: 620W
  • Output (at 230V): 4 units on a single power line
  • Power factor: > 0,96
PHYSICAL
  • IP rating: 20
  • Cooling: combination of heat pipe cooling system and low noise fan
  • Suspension and fixing: any position with quick-lock omega brackets
  • Pan / tilt lock: for transportation and maintenance
  • Signal connection: Amphenol XLR 5p IN/OUT connectors
  • Data connection: Art-Net RJ45 IN/OUT
  • Power connection: Neutrik powerCON TRUE1 IN/OUT connectors
  • Dimensions (WxHxD): 410x639x278mm / 16.14''x25.16''x10.94''