PROLIGHTS Astra Profile600 IP
Steuern inbegriffen
IP65 LED Moving Profile, with a 600W White source
Stck
Verfügbar
Lieferung
Du möchtest Deine Bestellung bis Montag, 18/05/2026? Bestelle innerhalb von 1 Stunden und 32 Minuten
Gratis Versand
Wunschliste
PROLIGHTS Astra Profile600 IP
The Astra Profile600IP's optical system moves linearly from 7° to 62°, and it's equipped with a brand-new 600W LED source
Main features:
  • IP65 LED Moving Profile equipped with a 600W long life LED source (6,500K)
  • 7° to 62° linear zoom
LIGHT SOURCE
  • Source: 600W White LED
  • CCT: 6.500K
  • Luminous flux: (7°) 14'877 lm - (62°) 21'200lm
  • Lux: (7°) 57'569 lx - (62°) 1'144lx @5 m
  • CRI: > 70 (CCT 5.600K and CRI > 90 with high CRI filter on color wheel)
  • Source life expectancy: > 30.000 h
OPTICS
  • Zoom: 7° - 62° motorised linear zoom
  • Lens diameter: 150mm / 5.91''
  • Lens type: HD anti-reflection lenses with achromatic coating
  • Focus: motorised
COLOUR SYSTEM
  • Colour mixing: linear CMY
  • CCT: linear CTO correction 2.700 K ~ 6.500 K
  • Colour wheel: open + 5,600K high CRI filter + 6 colour filters
DYNAMIC EFFECTS
  • Animation wheel: animation wheel with CW and CCW rotation
  • Rotating gobos: 7 rotating gobos + open, interchangeable, indexing
  • Gobo size: outer: 29,9 mm - image: 22 mm - thickness: up to 3 mm
  • Circular prism: 4f with bi-directional rotation, indexing
  • Frost: linear 0 - 100% frost filter
  • Iris: 5 - 100% motorised iris
BODY
  • Hardware on-board: sockets for quick-Lock Omega bracket (clamp not included)
  • Pan angle: 540°
  • Tilt angle: 270°
  • Pan/Tilt resolution: bit 8 / 16-bit
  • Feedback: automatic repositioning after accidental movement
  • Body: weatherproof IP65 construction
  • Body colour: black
CONTROL
  • Protocols: DMX512, RDM, ArtNet, sACN, W-DMX + CRMX
  • DMX channels: 29 / 39 / 54channel
  • RDM: RDM for remote monitoring and settings
  • Display: Graphic User Interface
  • Firmware upgrade: yes, via USB - DMX interface (UPBOX2) not included
  • Other: 16bit control of dimmer and colour
ELECTRONICS
  • Dimmer: linear 0 ~ 100% electronic dimmer
  • Dimmer curves: selectable dimming modes available
  • Strobe / shutter: 1 - 30 Hz, electronic
  • Display battery: self-charging battery backup
  • Operating temperature: -20° ~ +45°
  • LED Control: flicker free frequency with adjustable PWM
  • Selectable PWM: 600 ~ 50.000 Hz
ELECTRICAL
  • Mains power supply: 100-240V - 50/60Hz
  • Max power consumption: 750W
  • Power factor: >0,97
  • Inrush current: 240VAC/34.7A, 115VAC/18.4A
PHYSICAL
  • IP rating: 65 for temporary outdoor use (*)
  • Cooling: combination of heat pipe cooling system and low noise fan
  • Suspension and fixing: any position with quick-lock omega brackets
  • Pan / tilt lock: for transportation and maintenance
  • Signal connection: IP65 Seetronic XLR 5p IN/OUT connectors
  • Data connection: IP65 Art-Net RJ45 IN/OUT
  • Power connection: Seetronic powerCON TRUE IP65 IN
  • Dimensions (WxHxD): 454x730x334mm / 17.87''x28.74''x13.15''