Main features
  • Dip switches
  • Increase approx. 10% output
  • Low fluid detection
  • Built-in voltage protection
  • Built-in Thermal Cut-Off Technology (TCO)
  • Brand new convex housing design
Technical characteristics
  • Rated voltage: 220 - 240 VAC 50/60 Hz 4.5 A
  • Rated power: 1000 W
  • Warm-up time: 6 min (approx.)
  • Fluid consumption: 60 mL/min
  • Fluid tank capacity: 1.7 L
  • Compatible fluid: FLG, FLR
  • Ambient temp. range: 0 to 40 ℃
  • Control methods: manual
  • DMX512 cable remote
  • timer (optional)
  • wireless (optional)
  • DMX channels: 1 channel
  • Interface: IEC (power), XLR 3-pin (DMX)
  • Included accessories: Z-10 cable remote, hanging bracket
  • Optional accessories: Z-40 cable timer remote, Z-50 wireless remote
  • Dimensions: 433 x 198 x 214 mm