PROLIGHTS Astra Profile900HQ
Steuern inbegriffen
900W high quality Profile Moving head, 6000K and CRI of 96, with 185mm optics and 5° - 52° zoom
Wunschliste
PROLIGHTS Astra Profile900HQ
The Astra Profile900HQ is the flagship, high-quality profile moving head designed for large-scale theaters, TV & Film production. Powered by a 900W LED source with CRI 96, it delivers a bright and peerfectly balanced 6000K White, making it an exceptional key light for any major production.
Its large 185mm front lens and versatile 5°-52° zoom range ensure outstanding performance at virtually any distance. The new MotiOs motion ecosystem enhances speed, precision, and responsiveness across pan, tilt, internal wheels, and framing modules, setting a new standard in motion control.
Main features:
  • 900W 6000K White LED source with CRI 96Ra
  • 185mm front lens with a 5°-52° zoom
  • MotiOs enhances motion speed, precision, and responsiveness across motorized features
Technical specifications
LIGHT SOURCE
  • Source: 900W White LED
  • CCT: 6.000K
  • Luminous flux: (5,4°) 13'969 lm - (med) 25'941 lm - (52°) 25'311 lm
  • Lux: (5,4°) 74'135 lx - (med) 9'836 lx - (52°) 1'659lx @5 m
  • CRI: 96
  • R9: 90
  • TLCI: 97
  • TM30 Rf: >91
  • TM30 Rg: <99
  • Source life expectancy
OPTICS
  • Zoom range: 5,4° - 52° motorised linear zoom
  • Lens diameter: 185mm / 7.28''
  • Lens type: HD anti-reflection lenses with achromatic coating
  • Focus: motorised 16-bit control with focus tracking
  • COLOUR SYSTEM
  • Colour mixing: linear CMY
  • CCT: linear CTO correction 2.700 K ~ 6.000 K
  • Colour wheel: open + 6 colour filters
DYNAMIC EFFECTS
  • Control Resolution: 16-bit dimmer
  • Animation wheel: animation wheel with CW and CCW rotation
  • Rotating gobos: 7 rotating gobos + open, interchangeable, indexing
  • Gobo size: outer: 30 mm - image: 25 mm - thickness: up to 3 mm
  • FX generator: 2 prisms overlap for spectacular aerial effects
  • Circular prism: 4f with bi-directional rotation, indexing
  • Linear prism: 6f with bi-directional rotation, indexing
  • Frost: dual frost filter, soft-edge and heavy (one interchangeable)
  • Iris: 5 - 100% motorised iris
BODY
  • Hardware on-board: sockets for quick-Lock Omega bracket (clamp not included)
  • Pan range: 540°
  • Tilt range: 270°
  • Pan/Tilt resolution: bit 16-bit
CONTROL
  • Protocols: DMX512, RDM, ArtNet, sACN, CRMX
  • DMX channels: 46channel
ELECTRONICS
  • Dimmer: linear 0 ~ 100% electronic dimmer
  • Dimmer curves: 4 selectable dimming modes available
  • Strobe / shutter: 1 - 30 Hz, electronic
  • Display battery: self-charging battery backup
  • Operating temperature: -10° ~ +45° Ta
  • LED Control: flicker free frequency with adjustable PWM
  • Selectable PWM: 600 ~ 50.000 Hz
ELECTRICAL
  • Mains power supply: 100-240V - 50/60Hz
  • Max power consumption: 1310W
  • Standby power: 150 W
  • Output (at 230V): 2 units on a single power line
  • Power factor: > 0,97
  • Signal connection: Neutrik XLR 5p IN/OUT connectors
  • Data connection: Neutrik Art-Net RJ45 IN/OUT
  • Power connection: Neutrik powerCON TRUE1 IN/OUT connectors
  • Dimensions (WxHxD): 516x856x310mm / 20.31''x33.7''x12.2''