KLOTZ CP7LRRPW10000 Bobine CAT
  • -27%
KLOTZ CP7LRRPW10000
Consegna
Vuoi riceverlo fino a mercoledì, 03/06/2026? Ordina entro 4 ore e 33 minuti
Spedizione gratuita
lista dei desideri
KLOTZ CP7LRRPW10000
Flexible CAT7 LONG RUN 10Gbit network cable and data cable for transmission lengths of up to 100m. For analog and digital signals in the frequency range up to 600 MHz. For use in class D, E, EA and F applications such as 10Base-T, 100Base-T, 1000Base-T, 10GBase-T, audio networks such as Ethersound™; AES67, Dante, Ravenna and many others, video networks such as AVB, SMPTE ST2110 and DMX lighting control systems. The cable meets the requirements for category 7 patch cables according to ISO/IEC 11801, EN 50173-1, IEC 61156-6 and EN 50288-4-2. The small diameter and flexibility make the cable easy to handle, it is ideally suited for mobile applications with RJ45 or etherCON connectors indoors and outdoors and enables problem-free use on cable drums. The PUR outer jacket is extremely abrasion-resistant, flexible at low temperatures down to -40°C, flame-retardant, halogen-free and resistant to oil, microbes and chemicals.
  • CAT7 LONG RUN 10GBase-T LINK (Channel EA) up to 100 m
  • flexible, robust and abrasion resistant data cable, flame retardant down to -40°C
  • robust PUR jacket
  • frequency range up to 600 MHz
  • for a wide range of applications as device connection, patch or link cable
  • Telegärtner RJ45 8p M, metal, shielded
  • with transparent heat shrink for free labeling
Technical Data:
  • connectors: RJ45 - RJ45
  • shell/sleeve: metal, "heavy duty"
  • cable color: black
  • cable jacket: PUR
  • cable drum: GT380
  • heat shrink: 2 x transparent
  • length: 100 m
Cable
  • cable typ: C7PLRP - 4 x 2 x AWG 23/7 - S/FTP - 100 Ohm, robust PUR overall jacket, Ø 8,5 mm