Segon Professional Audio JS-BSM40B
Tax included
40 W at 100 V and 8 ohm passive loudspeaker system, 2 ways, 3 speakers, IP66, white color
Qty
In Stock
Delivery
Do You want Your order by Tuesday, 19/05/2026? Order within 2 hours and 37 minutes
Free shipping
wishlist
40 W passive 2-way loudspeaker certified IP66 for total protection against dust, smoke and water. It is intended for fixed indoor or outdoor installations in clubs, bars, restaurants, sports facilities, holiday villages and in all environments where tropicalization is required.
Suitable for use in 100 V or low impedance (8 ohm) distributed audio systems, it is supplied with a wall bracket that allows the speaker to rotate. The rear connectors are Euroblock.
  • Technical characteristics
  • Type: 2-way in-wall loudspeakers designed for indoor and outdoor use
  • Material: ABS case + aluminium grille
  • Color: white
  • Speakers: 16 cm woofer + passive radiator + tweeter
  • Sensitivity: 89 dB/W/m
  • Frequency response: 90 - 20,000 Hz (-3 dB)
  • Directivity: 130°
  • 100 V line power: 5 W / 10 W / 20 W / 40 W
  • Low impedance: 8 ohm