Electro-Voice ELX200-10P Active Speakers
Electro-Voice ELX200-10P
Tax included
10" powered loudspeaker
Qty
In Stock
Delivery
Do You want Your order by Tuesday, 26/05/2026? Order within 7 hours and 58 minutes
Free shipping
wishlist
Electro-Voice ELX200-10P
  • High-efficiency 1200 W Class-D power amplifier delivers up to 130 dB peak SPL utilizing transducers designed and engineered by EV.
ELX200-10P features high-efficiency Class-D power amplifiers (up to 1200 W) with integrated QuickSmartDSP, and delivers up to 130 dB SPL utilizing transducers designed and engineered by EV (10-inch EVS-10M woofer coupled with a DH-1L 1-inch titanium compression driver). Powered full-range models allow easy setup via four presets (Music, Live, Speech, Club), sub/top system-match crossovers, three-band EQ, five user-programmable presets (Store and Recall settings), visual monitoring of limiter status, input level control and meters, and master volume control to ensure optimal gain structure.
SPECIFICATIONS:
  • Frequency response (-3 dB) 59 Hz -18 kHz¹
  • Frequency range (-10 dB) 53 Hz - 20 kHz¹
  • Maximum SPL 130 dB2
  • Coverage (H x V) 90˚ x 60˚
  • Power rating 1200 W
  • LF transducer EVS-10M 254 mm (10 in)
  • HF transducer DH-1L 1-inch titanium compression driver
  • Crossover frequency 1800 Hz
  • Connectors (1) Stereo RCA Input, (2) XLR/TRS combo jack, and (1) XLR
  • Enclosure Polypropylene
  • Grille 18 AWG steel with powdercoat
  • Suspension (3) M10 suspension points
  • Color Black or White
  • Dimensions (H x W x D) 531 mm x 330 mm x 319 mm (21.0 in x 13.0 in x 12.6 in)
  • Net weight 13.5 kg (29.9 lb)
  • Shipping weight 15.6 kg (34.4 lb)
  • Power consumption 100 - 240 V~, 50 - 60 Hz, 1.2 ~ 0.6A³
Data sheet
Woofer inch
10"