Hisense 55L35B5U 55” LCD Video Wall Display
Tax included
55” LCD Video Wall Display
Qty
In Stock
Delivery
Do You want Your order by Monday, 18/05/2026? Order within 3 hours and 57 minutes
Free shipping
wishlist
Round-the-clock operation
178° Wide viewing angle
500 nits
Anti-Glare
Ultra-narrow bezel
An ultra-narrow 3.5mm bezel-to-bezel width creates a seamless and more perfect picture.
1200:1 Ultra high contrast
Display
  • Panel size: 55"
  • Brightness: 500nits
  • Resolution: 1920 x 1080
  • Contrast Ratio: 1200:1(typ.)
  • Back-Light: D-LED
  • Color: 16.7M(8bit)
  • Viewing Angle: 178°/178°
  • Refresh Ratio: 8 ms
  • Usage time: 24x7
  • Lifetime: 50,000hours
  • Orientation: Landscape & Portrait
Physical
  • Splice Pitch: 3.5mm
  • VESA: 400x400mm, M6
  • Set Dimension: 1213.6 x 684.3 x 94.4mm / 47.78 x 26.94 x 3.72inch
  • Packed Dimension: 1360 x 240 x 840mm / 53.54 x 9.45 x 33.07inch
  • Net Weight: 28.1kg / 61.96lbs
  • Packed Weight: 38kg / 83.79lbs
Connectivity
  • Interface: x2 HDMI (in), x2 DP (in & out), x1 DVI (in), x1 VGA (in), x2 RS232 (in & out)
Speaker
  • Built-in Speaker: No
Power
  • Voltage: 100-240V 50/60Hz
  • Power Consumption: 240W
Support
  • Software
  • HDCP: Yes, 1.4
  • OS: Yes
  • Language: Chinese/English
Environment
  • Operation Temperature: 10-40°
  • Operation Humidity: 10%-80%RH
  • Media Player compatibility
  • OPS Type Compatible: No
Accessories
  • Optional: Optional Wall Mount, Control Software, Process System
55L35B5U
Data sheet
Giorni di elaborazione
2
Display Inch
55"