Rondson PLS-30WPN 100 V Outdoor speakers
  • -26%
  • New
Rondson PLS-30WPN
Tax included
30 W tropicalised compact loudspeakers, 100 V, IP55, black
Delivery
Do You want Your order by Thursday, 28/05/2026? Order within 0 hours and 56 minutes
Free shipping
wishlist
Rondson PLS-30WPN
30 W IP55 compact wall speakers, black color, rounded shapes. Ideal for playing background music indoors or outdoors thanks to the IP55 rating. Aluminum grille and mounting bracket, vertically and horizontally adjustable fixing and screws included. Cabinet able to protect a minimum from direct exposure to rain. It adopts a woofer with a polypropylene membrane and can be used with a 70 and 100 V line or in low impedance at 4 ohm. Power adjustment on the rear panel by switch. Applications: sports halls, aquatic parks, outdoor cafes.
  • Type: compact 2-way loudspeaker
  • Material: ABS case + aluminium grille
  • Color: nero
  • Speaker: Ø 13 cm + tweeter
  • Sensitivity: 88 dB/W/m
  • Frequency response: 60 - 20,000 Hz
  • Directivity: 120°
  • BI line power: 4 ohm - 40 WRMS
  • 100 V line power: 30 / 15 / 7,5 / 3.75 WRMS
  • 100 V impedances: 330 / 500 / 750 / 1 kohm
  • Connecting: cable on gland
  • Dimensions (L x P x H): 178 x 236 x 255 mm