SHURE BY GATOR RBMICSTAND12
Tax included
Shure Round Base Mic Stand with Standard Height-Adjustable Twist Clutch and 12″ Base
Qty
In Stock
Delivery
Do You want Your order by Wednesday, 20/05/2026? Order within 0 hours and 44 minutes
wishlist
SHURE BY GATOR RBMICSTAND12
The Shure SH-RBMICSTAND12 is a standard round base mic stand that is at home in any live performance or recording environment. Constructed with black powder-coated steel, this mic stand is built to be both durable and aesthetically pleasing in any stage or studio setup. The 12” weighted base provides additional stability than the 10-inch version but is equipped with the same vibration-absorbing rubber gasket for isolation from unwanted noise and potential signal disruptions. The ergonomic twist clutch allows you to adjust and secure the height from 35 to 64 inches with ease. The integrated cable management clips offer a clean setup, and it is compatible with both US and Euro mic clips.
Features
  • Round Base Microphone Stand with 12" Base
  • Designed to Hold Your Preferred Shure Mic for a Wide Variety of Applications
  • Ergonomic Grip Twist Clutch Adjusts & Locks Height Between 35 - 64" (889 - 1625mm)
  • Non-Slip, 12" (254mm) Weighted Round Base with Vibration-Absorbing Rubber Gasket