PROLIGHTS Jet Profile300LT
Tax included
300W LT Profile Moving head, with 4° - 44° zoom and CMY
Qty
In Stock
Delivery
Do You want Your order by Monday, 18/05/2026? Order within 0 hours and 50 minutes
Free shipping
wishlist
PROLIGHTS Jet Profile300LT
The Jet Profile300LT is a compact, quiet, and versatile moving LED profile designed for small to medium stages in theater, television, and live performances. Featuring a 300W white LED source and a long-throw optical system with a large 140mm front lens, it delivers a robust 12.000 lumen output.
Main features:
  • 300W White LED source , 12.000 fixture lumen output
  • Long throw 4°-44 zoom
  • CMY Color mixing, 4 framing shutters, animation, gobo wheel, soft frost and circular prism
Technical specifications
LIGHT SOURCE
  • Source: 300W high-power white LED
  • CCT: 6.500K
  • Luminous flux: (3,9°) 8'313 lm - (44,1°) 12'065 lm
  • Lux: (3,9°) 88'597 lx (44,1°) 1'333lx @5 m
  • Source life expectancy: > 30.000 h
OPTICS
  • Zoom range: 3,9° - 44,1° motorised linear zoom
  • Lens diameter: 140mm / 5.51''
  • Lens type: HD anti-reflection lenses with achromatic coating
  • Focus: motorised
COLOUR SYSTEM
  • Colour mixing: CMY colour system on 3 gradually fading colour wheels
  • CCT: on wheel 3.200 K, 4.500 K and 5.600K
  • Colour wheel: 9 dichroic filters on 3 independent colour wheels
DYNAMIC EFFECTS
  • Control Resolution: 16-bit dimmer
  • Animation wheel: animation wheel with CW and CCW rotation
  • Rotating gobos: 7 rotating gobos + open, interchangeable, indexing
  • Gobo size: outer diameter: 20 mm; image diameter: 16 mm; thick: up to 3 mm
  • FX generator: prisms overlap for spectacular aerial effects
  • Circular prism: 4f with bi-directional rotation, indexing, interchangeable
  • Linear prism: 4f with bi-directional rotation, indexing, interchangeable
  • Frost: linear 0 - 100% light frost filter, interchangeable
BODY
  • Hardware on-board: sockets for quick-Lock Omega bracket (clamp not included)
  • Pan range: 540°
  • Tilt range: 265°
  • Pan/Tilt resolution: bit 16-bit
  • Feedback: automatic repositioning after accidental movement
  • Body: aluminium structure with high-resistance polycarbonate cover
  • Body colour: black
CONTROL
  • Protocols: DMX512, RDM, CRMX
  • DMX channels: (STD) 37 / (EXT) 42channel
  • RDM: RDM for remote monitoring and settings
  • Display: Graphic User Interface
ELECTRONICS
  • Dimmer: linear 0 ~ 100% electronic dimmer
  • Dimmer curves: 4 selectable dimming modes available
  • Strobe / shutter: 1 - 30 Hz, electronic
  • Display battery: self-charging battery backup
  • Operating temperature: -10° ~ +45° Ta
  • LED Control: flicker free frequency with adjustable PWM
  • Selectable PWM: 600 ~ 50.000 Hz
ELECTRICAL
  • Mains power supply: 100-240V - 50/60Hz
  • Max power consumption: 491W
  • Standby power: 85 W
  • Output (at 230V): 7 units on a single power line
  • Power factor: > 0,96
PHYSICAL
  • IP rating: 20
  • Cooling: combination of heat pipe cooling system and low noise fan
  • Suspension and fixing: any position with quick-lock omega brackets
  • Pan / tilt lock: for transportation and maintenance
  • Signal connection: Neutrik XLR 5p IN/OUT connectors
  • Power connection: Seetronic powerCON TRUE IP65 IN/OUT
  • Dimensions (WxHxD): 403x630x250mm / 15.87''x24.8''x9.84''