Segon Professional Audio JS-EST20TB
Tax included
Compact satellite loudspeaker, 20 W on 16 ohm, 100 V transformer, white, sold in pair
Delivery
Do You want Your order by Tuesday, 19/05/2026? Order within 2 hours and 46 minutes
wishlist
High quality compact satellite loudspeaker 20 W on 16 ohms with 100 V transformer, white color.
It is equipped with a 4 and #34; (10 cm) wide-range speaker and can be used in combination with complementary subwoofers, such as the SUB80. It works on a 100 V line or low impedance (16 ohm) and offers a frequency response ranging from 120 Hz to 20 k. Hz. The maximum sound pressure (SPL) is 83 +-3 d. B with a dispersion of 120°.
As for the connections, it uses a Euroblock terminal block. White color.
  • Technical characteristics
  • Color: white
  • Speaker: 4
  • Sensitivity: 83 +-3 dB/W/m
  • Frequency response: 120 Hz - 20 kHz
  • Directivity: 120°
  • Power at 16 ohm: 20 W