Rondson PLS-60WPN
Tax included
60 W weatherproof wallmount loudspeakers, 2 ways, 6 WF + TW, ABS case + aluminium grille, black
Delivery
Do You want Your order by Thursday, 28/05/2026? Order within 1 hours and 4 minutes
Free shipping
wishlist
Rondson PLS-60WPN
The structure is made of ABS with an aluminum grille, the woofer boasts a polypropylene membrane that guarantees precise and balanced sound reproduction. They are compatible with 70 - 100 V systems (the rear switch allows power adjustment), but they also work at low impedance (8 ohms), adapting to different installation configurations.
  • User benefits
  • Possibility of outdoor or indoor use (IP66)
  • Compact dimensions
  • Compatibility with 70 - 100 V and low impedance systems (8 ohm)
  • Vertical or horizontal versatile installation with adjustable bracket
  • Robust ABS structure with aluminum grille
  • Areas of use
  • Sports, recreational and commercial environments
  • Public spaces
  • Outdoor spaces, terraces
  • Technical characteristics
  • Type: 2-way wallmount loudspeaker
  • Material: ABS case + aluminium grille
  • Speakers: Woofer Ø 15 cm + tweeter
  • Sensitivity: 94 dB/W/m
  • Frequency response: 60 Hz - 20 kHz
  • Directivity: 120°
  • Low impedance line power: 8 ohm - 60 WRMS
  • 100 V line power: 60 / 30 / 15 / 7.5 WRMS
  • 100 V impedances: 166 / 330 / 500 / 750 ohm