Segon Professional Audio JS-CO60BL 100 V Outdoor speakers
  • -26%
  • New
Segon Professional Audio JS-CO60BL
Tax included
60 W acoustic column, 100 V line or low impedance, 8 x 2.7 LF + 2 x 1 HF, IP55-rated aluminum cabinet, white
Qty
In Stock
Delivery
Do You want Your order by Thursday, 28/05/2026? Order within 2 hours and 37 minutes
Free shipping
wishlist
Thanks to its power of 60 W on 100 V (120 W on 8 ohm), it is ideal for installations in public and commercial spaces. The painted aluminum structure guarantees resistance and durability over time, while the IP55 rating guarantees its operation even in adverse weather conditions.
  • User benefits
  • Suitable for both background music and speech playback
  • IP55 rating
  • Painted aluminum construction for long life
  • Easy installation (wall mounting brackets and screws included)
  • Areas of use
  • PA
  • Background music
  • Conference rooms
  • Places of worship
  • Schools
  • Technical characteristics
  • Material: lacquered aluminum
Power
  • 7.5 W at 70 V; 15 W at 100 V (Tap = 666 ohm)
  • 15 W at 70 V; 30 W at 100 V (Tap = 333 ohm)
  • 60 W at 70 V; N/C at 100 V (Tap = 83 ohm)
  • 120 W (480 W peak, 100 hrs/8 ohm)