Omnitronic MAXX-1508NG
Tax included
High-power 15 active subwoofer with DSP and Bluetooth, 800W RMS
Qty
In Stock
Delivery
Do You want Your order by Wednesday, 20/05/2026? Order within 6 hours and 50 minutes
Free shipping
wishlist
Omnitronic MAXX-1508NG
  • Multiband Compressor; Multistep Limiter; Active Phase Correction; Delay Compensation; 3-band EQ
  • 4-channel mixer
  • Stereo Bluetooth link for wireless stereo operation with 2 systems linked together
  • Black metal grille with acoustic foam
  • 2 Rugged carrying handles
  • Wheels optional
  • 4 x rubber feet
integrated amplifier module
  • Digital signal processor
  • DSP presets: MUSIC; LIVE; SPEECH; 80 Hz low cut; FLAT
  • Control via Bluetooth
  • Bluetooth: operating range up to 10m in buildings
  • Multicolor LCD display
  • The device is cooled by low-noise cooling fan
Scope of delivery
  • 1 x bass
  • 1 x power cord
  • 1 x user manual
  • 1 x declaration of conformity
  • Frequency range: 40 - 150 Hz bass
  • Max. SPL: 129 dB
  • Attachment system: M20 thread
  • Type of speaker: Subwoofer
  • Type of construction: Vented
  • Carrying handle: 2 pc/pcs
  • Transport aid: Wheels optional, 4 x rubber feet
  • Material: MDF (medium density fiberboard), 15 mm
  • Color: Black, textured coating, painted
  • Dimensions: Width: 43.5 cm, Depth: 52 cm, Height: 51 cm
  • Power supply: 230 V AC, 50 Hz
  • Power consumption: 400 W
  • IP classification: IP20
  • Protection class: Protection class I
  • Output power: 1 x 500 W RMS LF, 2 x 150 W RMS (8 ohms) HF, 1 x 300 W RMS (4 ohms) HF
  • Device fuse: 5 x 20 mm, T 3.15 A fuse replaceable
  • DSP: Digital signal processor
  • Cooling: 1 x low-noise cooling fan
  • Filter: Low cut: 80 Hz
  • Control: Bluetooth
  • Bluetooth device name: MAXX-1508NG
  • Range: Bluetooth: range up to 10m in buildings
  • Carrier frequency: 2.4 GHz
  • Circuitry: Class D
  • Display type: Multicolor LCD display
  • Control elements: Power switch, encoder, menu, BACK button
  • Controls: Overheat; short-circuit; DC voltage; limiter
  • Status LED: Limit
  • Crossover frequency: 100 Hz
  • Cable construction: 3 x 0.75 mm² H05VV-F
  • Cable length: 1.8 m
  • Weight: 0.13 kg
Data sheet
Woofer inch
15"