Omnitronic Set MES-12BT2 + Battery Battery powered PA
  • -24%
Omnitronic Set MES-12BT2 + Battery
Tax included
Portable PA system with 2 UHF receiver units, audio player, Bluetooth and battery
Qty
In Stock
Delivery
Do You want Your order by Wednesday, 20/05/2026? Order within 2 hours and 53 minutes
Free shipping
wishlist
OMNITRONIC MES-12BT2 Wireless PA System
Portable PA system with 2 UHF receiver units, audio player and Bluetooth
  • Portable all-in-one PA system with 45 watts output power
  • 3-channel power mixer and 2-way speaker system with a 30 cm woofer (12)
  • Adjustable reverb effect for wireless microphones/microphone channels
  • Graphic 5-band EQ, master volume control
  • 2 master outputs (mono)
  • Terminals for external 12V battery operation (e.g. car battery)
  • Integrated automatic charging of the battery and status indicator
  • Control via Bluetooth
  • Black metal grille
  • 2 Rugged carrying handles
  • Trolley
  • Application possibility: Standing; monitoring; on stand
battery pack
  • Battery pack must be ordered separately
  • Cordless, flexible and versatile
  • Battery operation up to 5h
audio player
  • Control via IR remote control
  • Bluetooth: operating range up to 10m
  • 2.4 GHz license-free worldwide
microphone
  • Polar pattern: Cardioid
  • Powered by a battery/battery pack
  • Operating range up to 30m
ACCESSORY Battery 12V/7000mAh
Maintenance-free lead acid battery
  • High energy densitiy
  • Long life
  • Sealed leak proof construction
Scope of delivery
1 x OMNITRONIC MES-12BT2 Wireless PA System
  • 1 x compact cabinet speaker
  • 2 x microphone
  • 2 x antenna
  • 1 x power cord
  • 1 x user manual
  • 1 x remote control
  • Weight: 13.18 kg
  • Power supply: 230 V AC, 50 Hz, Or, 12V DC
  • Power consumption: 75 W
  • Protection class: Protection class I
  • Output power: Max. 90 W, 45 W RMS
  • Device fuse: 5 x 20 mm, T 1 A fuse replaceable
  • Frequency range: 62 - 18000 Hz
  • Sensitivity: 90 dB (1W/1m)
  • Max. SPL: 109 dB
  • Control: Bluetooth
  • Bluetooth device name: OMNITRONIC
  • Frequency stability: +- 0.005 %
  • Frequency selection: Fixed frequencies
  • Attachment system: Flange: Ø 35mm
  • Status LED: Power, charge status indicator, clip, microphone
  • Connections: Antenna via 2 x BNC (F), Input: microphone via 2 x 6.3 mm plug (unbal.), Input: line via 1 x stereo RCA, Output: line via 2 x RCA (F) mounting version
  • Equalizer: Master: 1 x graphic equalizer 5-band stereo, Centre frequency: 100Hz/330Hz/1.1kHz/3.3kHz/6.8kHz
  • Speaker: 1 x woofer 12, Basket material: steel, Conematerial: cardboard/paper, 1 x horn 1
  • Type of speaker: Compact cabinet speaker
  • Carrying handle: 2 pc/pcs
  • Transport aid: Trolley
  • Switch: On/off switch
  • Material: Plastic
  • Color: Black
  • Dimensions: Width: 36 cm, Depth: 32 cm, Height: 59 cm
  • Weight: 10.85 kg
  • Power supply: 3V DC
  • Power connection: Battery/battery pack
  • Capsule type: Dynamic
  • Polar pattern: Cardioid
  • Battery: 2 x Mignon (AA) (not included)
  • Range: Range up to 30m
  • Carrier frequency: 830 MHz; 864 MHz
  • RF power output: 10 mW
  • Material: Plastic
  • Dimensions: Length: 25.0 cm, Diameter: Ø 3.2 cm
  • Weight: 0.17 kg
  • Battery: 1 x button cell 3.0 V CR2025 lithium manganese built-in
  • Control: IR remote control
  • Audio player: USB + SD + Bluetooth
  • Range: Bluetooth: range up to 10m
  • Frequency band: 2.4 GHz
  • Music format: MP3, WMA
  • Available storage media: USB devices/SD cards max. 32GB (FAT 32)
  • Battery pack type: 1 x lead 12 V, 7000 mAh, 84 Wh
  • Battery pack: Battery operation up to 5h, Recharging time 11h
  • Battery pack type: 1 x lead 12 V, 7000 mAh,
  • Connections: 6.3 mm flat plug
  • Dimensions: Width: 16.1 cm, Depth: 6.5 cm, Height: 10 cm
  • Weight: 2.33 kg
Data sheet
Woofer inch
12"