Omnitronic Set MOM-10BT4 Battery powered PA
  • -23%
Omnitronic Set MOM-10BT4
Tax included
Obile PA system with battery operation and different equipment options including 2x battery
Qty
In Stock
Delivery
Do You want Your order by Wednesday, 20/05/2026? Order within 2 hours and 53 minutes
Free shipping
wishlist
Omnitronic Set MOM-10BT4
OMNITRONIC MOM-10BT4 Modular Wireless PA System
Mobile PA system with battery operation and different equipment options
  • Wireless PA system with modular structure for maximum flexibility
  • Wireless audio link operation of several MOM-10BT4 systems for larger events
  • High-power 2-way speaker system with 25 cm (10) woofer
  • 3 extension slots for retrofitting wireless receivers
  • 1 extension slot for retrofitting an audio link module
  • 1 extension slot for retrofitting a CD/MP3 player with SD slot and USB port
  • Microphone inputs with adjustable reverb effect
  • Line input (XLR und Cinch), switchable stereo/mono
  • Microphone inputs, line input and Bluetooth module with separate volume controls
  • Mixer section with common master control and 2-band tone control
  • Stereo/mono switch for the master signal during audio link operation
  • Additional XLR output for linking several systems via cable
  • Switchable microphone priority circuit - ideal for presentations
  • Ergonomic design
  • Integrated automatic charging of the battery and status indicator
  • Control via Bluetooth
  • Supported codecs: AAC, SBC
  • 2.4 GHz license-free worldwide
  • Black metal grille
  • Rugged carrying handle
  • Trolley
battery pack
  • Battery pack must be ordered separately
  • Cordless, flexible and versatile
  • Battery operation up to 8h
ACCESSORY Battery 12V/7000mAh
Maintenance-free lead acid battery
  • High energy densitiy
  • Long life
  • Sealed leak proof construction
Scope of delivery
1 x OMNITRONIC MOM-10BT4 Modular Wireless PA System
  • 1 x compact cabinet speaker
  • 1 x antenna
  • 1 x power cord
  • 1 x user manual
  • 1 x declaration of conformity
  • Weight: 23.51 kg
  • Power supply: 230 V AC, 50 Hz, Or, 12V DC
  • Power consumption: Max. 100 W
  • Output power: Max. 160 W, 80 W RMS
  • Frequency range: 50 - 18000 Hz
  • THD: 1 % at 1 kHz
  • Control: Bluetooth
  • Bluetooth: Version: 4.0, Profiles: A2DP
  • Bluetooth device name: OMNITRONIC
  • Supported codecs: AAC, SBC
  • Frequency band: 2.4 GHz
  • Attachment system: Flange: Ø 35mm
  • Circuitry: Class D
  • Status LED: Charge status indicator, pairing
  • Speaker: 1 x woofer 10, Tweeter 1
  • Type of speaker: Compact cabinet speaker
  • Type of construction: Vented
  • Carrying handle: 1 pc/pcs
  • Transport aid: Trolley
  • Material: Plastic
  • Color: Black
  • Dimensions: Width: 33.5 cm, Depth: 37.5 cm, Height: 53.5 cm
  • Weight: 15.75 kg
  • Battery pack type: 2 x lead 12 V, 7000 mAh, 84 Wh
  • Battery pack: Battery operation up to 8h, Recharging time 5h
  • Battery pack type: 1 x lead 12 V, 7000 mAh,
  • Connections: 6.3 mm flat plug
  • Dimensions: Width: 16.1 cm, Depth: 6.5 cm, Height: 10 cm
  • Weight: 2.33 kg
Data sheet
Woofer inch
10"