Showtec Case for 4x Helix M1000/M1100
Tax included
Premium Line - with compartments for all optional accessories
Out of Stock
Free shipping
wishlist
The Helix family consists of two Wash types. The Helix S5000 Q4 has a bright 40 x 10 W output, perfectly suitable for lighting big buildings and objects. Equipped with a 5-section control, dimmer and strobe function, it can create vibrant effects. There is also the option to choose for a complete set of 4 x Helix S5000 Q4 with dedicated accessories and flightcase. The Helix M1100 Q4 Mobile is a mobile solution with a battery that last up to 15 hours without recharging, perfectly suitable for mobile outdoor solutions.
  • CNC machined foam interiors for max protection
  • 9 mm high grade plywood carcass construction
  • All Penn-Elcom hardware
  • 100 mm castors with safe weight loading of 400 kg fitted as standard
  • Height (mm): 565 mm (22.244")
  • Width (mm): 795 mm (31.299")
  • Depth (mm): 595 mm (23.425")
  • Weight: 33 kg (72.752 lb)
  • IP Rating: IP20 (indoor use only)
  • Material: Wood
  • Material Thickness: 9 mm (0.354")
  • Fabric: Foam
  • Colour: Black
  • Product Properties: Flightcase Application
  • Light Case: Packing Capacity
  • Handles: Front, Back
  • Handle Type: Recessed
  • Tour Label Space: No
  • Aluminium Extrusion Frame Size: 30 mm x 30 mm
  • Castors: 4
  • Castor Size: 100 mm