Omnitronic MAXX-1508NG
Tax included
8 Passive full-range speaker, 150 W RMS
Qty
In Stock
Delivery
Do You want Your order by Wednesday, 20/05/2026? Order within 6 hours and 30 minutes
Free shipping
wishlist
Omnitronic MAXX-1508NG
  • Black metal grille with acoustic foam
  • Rugged carrying handle
  • 4 x rubber feet
Scope of delivery
  • 1 x top
  • 1 x speaker cable
  • Power: Program: 300W, Rated: 150W RMS
  • Frequency range: 90 - 20000 Hz
  • Sensitivity: 93 dB (1W/1m)
  • Max. SPL: 118 dB
  • Dispersion angle: 90° x 70°
  • Impedance: 8 ohms
  • Attachment system: Flange: Ø 35mm
  • Connections: Speaker via 1 x speaker built-in socket (F)
  • Crossover frequency: 2800 Hz
  • Type of speaker: Compact cabinet speaker
  • Type of construction: Vented
  • Carrying handle: 1 pc/pcs
  • Transport aid: 4 x rubber feet
  • Material: MDF (medium density fiberboard), 15 mm, painted
  • Color: Black, textured coating, painted
  • Dimensions: Width: 27 cm, Depth: 27 cm, Height: 44.2 cm
  • Weight: 9.90 kg
  • Weight: 9.1 kg
  • Cable construction: 1 x speaker cable
  • Cable length: 5 m
Data sheet
Woofer inch
8"