Sommer Cable BASIC SCHUKO SCHU-MC230/16-SW SCHUKO Cable Connectors
Sommer Cable BASIC SCHUKO SCHU-MC230/16-SW
Tax included
2-Pole , rubber-, screw-type-male connector, nickel plated contact(s), straight, max. 2,5 mm², black
Out of Stock
wishlist
  • Echnical Data: Article number: SCHU-MC230/16-SW
  • EAN: 4049371004084
  • Application: Power
  • Colour: Black
  • Model: SCHUKO
  • Style variant: Straight
  • Gender: Male
  • Material: Rubber
  • Coding: None
  • Codable: No
  • Pole number: 2-Pole
  • Connector / Socket: Male connector
  • Type of contact: Screw-type
  • Contact coating: Nickel plated
  • Conductor cross-section: 2,5 Mm²
  • Conductor cross-section: 0.0039 Sqin
  • Mounting: Cable
  • Operating voltage (power): 230 V
  • Current max.: 16 A