Meanwell LED Power Supply 96W / 24V IP67 HLG-100H-24 Strip transformators & controllers
  • -27%
Meanwell LED Power Supply 96W / 24V IP67 HLG-100H-24
Tax included
LED switching power supply IP67, 96 W / 24 V DC / 4 A
Qty
In Stock
Delivery
Do You want Your order by Tuesday, 19/05/2026? Order within 3 hours and 25 minutes
wishlist
  • Constant voltage, constant current
  • Especially for LED lighting installations with high power requirements
  • Full-range AC input
  • Low-noise according to EMC standard EN 61000-3-2 class C
  • Built-in active PFC filter
  • Overload protection by shutdown, auto recovery
  • Rugged metal housing
  • Suitable for outdoor use IP67
Scope of delivery
  • 1 x external mains adapter
  • Power supply: 100-240 V AC, 50/60 Hz
  • IP classification: IP67
  • Protection class: Protection class I
  • Power connection: Fixed supply cord with open wires
  • Cable length: 0.25 m
  • Power output: No connector/cable only
  • Housing color: Silver
  • Controls: Overheat; overload; Overvoltage; short-circuit
  • Output: 24 V DC; 4 A; 96 W