Meanwell Power Supply 102W / 12V LRS-100-12 Strip transformators & controllers
Meanwell Power Supply 102W / 12V LRS-100-12
Tax included
Switching power supply, closed, 102 W / 12 V DC / 8.5 A
Qty
In Stock
Delivery
Do You want Your order by Wednesday, 20/05/2026? Order within 14 hours and 1 minutes
wishlist
  • Closed design, screw terminals
  • Full-range AC input
  • Fine adjustment of output voltage
  • Overload protection by shutdown, auto recovery
  • Low profile
  • LED power indicator
  • Complies with EN60335-1 (PD3), EN61558-1, -2, -16
  • For further information about this product, please refer to the Data Sheet under Downloads
Scope of delivery
  • 1 x external mains adapter
  • Power supply: 100-240 V AC, 50/60 Hz
  • IP classification: IP20
  • Protection class: Protection class I
  • Power connection: Via screw terminal
  • Power output: Screw terminal
  • Standard: EN60335-1 (PD3), EN61558-1, -2, -16,
  • Housing color: Silver
  • Controls: Overload; short-circuit; Overvoltage
  • Output: 12 V DC; 8.5 A; 102 W