Omnitronic MPZ-120.6P PA Mixing Amplifier 100 V Amplifiers
  • -23%
  • New
Omnitronic MPZ-120.6P PA Mixing Amplifier
Tax included
6-Zone-PA mixing amplifier with audio player and remote control, switchable zones, 120 W RMS
Qty
In Stock
Delivery
Do You want Your order by Tuesday, 19/05/2026? Order within 2 hours and 41 minutes
Free shipping
wishlist
Enormous reliability with a maximum of flexibility The Omnitronic MPZ-120.6P ELA mixer amplifier is your reliable partner for ELA sound reinforcement systems. Thanks to its 19 format, it is ideally suited for both mobile and permanent installations. Outputs for ELA loudspeakers with 70 V and 100 V audio transformers or 4-16- Ohm loudspeakers leave nothing to be desired. In addition, you can also connect a device with line level (e.g. mixing console) to the line output. With 6 mixable inputs you are always flexible. Connect up to 3 microphones and 3 line level devices. Control your ELA speakers conveniently via the 6 zone outputs of the MPZ-120.6P. They can be switched separately on the front panel. For you, this means the greatest possible adaptability when implementing your sound reinforcement concept.The MPZ-120.6P also offers you an MP3 player with infrared remote control and blue backlit LCD display. It has both an SD card slot and a USB port. So you can spontaneously and flexibly play music titles from a storage medium of your choice.Make yourself heard! The microphone input at the front has an adjustable priority switch. It allows you to make important announcements with automatic, continuously adjustable level reduction of all signals. You can also use the gong to draw attention to your announcement. Protective functionsA fan protects the interior of your MPZ-120.6P from overheating. In addition to a switch-on delay, it has protection circuits against overvoltage and short-circuits. In these cases, your loudspeakers are electrically isolated from the amplifier. This protects both the MPZ-120.6P and your speakers from damage.
  • Comfortable control of PA speakers via 6-zone technology
  • 6 PA zone outputs, independently switchable on the front panel
  • Output for low-impedance speakers (4-16 ohms)
  • SD card slot and USB port
  • Folder navigation and repeat functions (1, All)
  • 2 rear microphone inputs (6.3 mm jack, unbal.)
  • 1 front microphone input (combination XLR/6.3 mm jack, unbal.) with adjustable priority circuit
  • All microphone inputs with separate level controls
  • 3 line inputs (stereo RCA) with separate level controls
  • 1 line output (stereo RCA)
  • Chime, switchable
  • Treble and bass control for the output signal
  • 7-digit LED level meter
  • Master control for the output signal
  • (19) 48.3 cm rack installation 2 U
  • The device is cooled by cooling fan
  • Control via IR remote control
  • For application areas such as: Installation; restaurants, bars and hotels; sports centres/gyms
Scope of delivery
  • 1 x remote control
  • 1 x amplifier
  • 1 x user manual
  • 1 x battery
  • Power supply: 230 V AC, 50 Hz
  • Power consumption: 240.00 W
  • Output power: 120 W RMS
  • Power connection: Fixed power supply cord with safety plug
  • Frequency range: 80 - 16000 Hz
  • S/N ratio: 75 dB microphone, 85 dB line
  • THD: 0.5 % at 1 kHz
  • Cooling: Cooling fan
  • Impedance: 4-16 ohms; public address systems 100V; Public address systems 70V
  • Control: IR remote control
  • Audio player: USB + SD
  • Zone output: 6 switchable zones
  • Circuitry: Class AB
  • Controls: Power on/off transient; Overvoltage; short-circuit
  • Connections: Input: microphone via 2 x 6.3 mm plug (unbal.), Input: microphone via 1 x 3-pin XLR/6.35mm jack (F) combination socket (mounting version), Input: line via 3 x stereo RCA 0.3 V, Output: speaker via screw terminal, Output: rec. via 1 x stereo RCA
  • Equalizer: Master: 1 x 2-band tone control mono
  • Music format: MP3
  • Number of files: Max. 999
  • Available storage media: USB devices/SD cards max. 32GB (FAT 32)
  • Housing design: (19) 48.3 cm rack installation 2 U
  • Dimensions: Width: 48.3 cm, Depth: 38.5 cm, Height: 8.9 cm
  • Weight: 9.25 kg
  • Battery: 1 x button cell 3.0 V CR2025 lithium manganese built-in