Omnitronic MPVZ-180.6 PA Mixing Amplifier
Tax included
6 Zone PA mixing amplifier adjustable zones, 180 W RMS
Delivery
Do You want Your order by Tuesday, 19/05/2026? Order within 3 hours and 23 minutes
Free shipping
wishlist
  • 2 rear microphone inputs (6.3 mm jack, unbal.)
  • (19) 48.3 cm rack installation 2 U
  • Highly efficient air flow from front to rear
  • 1 x amplifier
  • 1 x user manual
  • Power supply: 230 V AC, 50 Hz
  • Power consumption: 360.00 W
  • Protection class: Protection class I
  • Output power: 180 W RMS
  • Power connection: Fixed power supply cord with safety plug
  • Device fuse: 5 x 20 mm, T 2 A fuse replaceable
  • Frequency range: 80 - 16000 Hz
  • S/N ratio: 75 dB microphone, 85 dB line
  • THD: 0.5 % at 1 kHz
  • Cooling: Temperature-controlled fan , air flow from front to rear
  • Impedance: Public address systems 100V; 4-16 ohms; Public address systems 70V
  • Connections: Input: microphone via 1 x 3-pin XLR/6.35mm jack (F) combination socket (mounting version), Input: microphone via 2 x 6.3 mm plug (unbal.), Input: line via 3 x stereo RCA 0.3 V, Output: line via 1 x stereo RCA, Output: speaker via screw terminal