Segon Professional Audio JS-EST10TN 100 V Indoor speakers
  • -27%
  • New
Segon Professional Audio JS-EST10TN
Tax included
10 W wall-mounted satellite speaker with 100 V transformer, black color, price for carton of 2 pcs
Qty
In Stock
Delivery
Do You want Your order by Tuesday, 19/05/2026? Order within 2 hours and 46 minutes
wishlist
10 W high quality compact loudspeakers with 100 V transformer, black color, suitable for public buildings such as shops, lounge bars, beauty salons. They feature a modern, cube-shaped design, with ABS body and metal grille and they are easy to install. The driver is an 8 cm coaxial speaker and they can be used full-range or as satellites in a 2.1 system including the SUB80 subwoofer. The frequency response extends from 95 to 20,000 Hz and the directivity, very wide, reaches 120°. The JS-EST10N are supplied with brackets that allow mounting at various angles on solid surfaces such as walls or ceilings.
  • Technical characteristics
  • Type: loudpeaker
  • Material: ABS + metal grille
  • Color: black
  • Speaker: 7 cm - coaxial
  • Sensitivity: 85 +-3 dB
  • Frequency response: 95 - 20,000 Hz
  • Directivity: 120°
  • BI line power: 8 ohm - 10 WRMS
  • 100 V line power: 10 W
  • Connecting: on terminal Euroblock
  • Dimensions (L x P x H): 90.5 x 97 x 107,5 mm