Segon Professional Audio JS-EST80BL 100 V Outdoor speakers
  • -26%
  • New
Segon Professional Audio JS-EST80BL
Tax included
Wall-mounted speaker 160 W at 100 V and 16 ohm, IP46, white color
Delivery
Do You want Your order by Thursday, 28/05/2026? Order within 2 hours and 39 minutes
Free shipping
wishlist
JS-EST80BL compact 2 way wall-mounted loudspeaker 160 W (max.) at 100 V for indoor and outdoor use, white color. Suitable for use in sports halls, water parks, stations halls, etc. The IP 46 rating guarantees high resistance to atmospheric agents. It also works at low impedance (16 ohm) with a maximum power of 80 W. Equipped with 15 cm mid-woofer with polypropylene membrane and a dome tweeter. The frequency response is 55 - 18,000 Hz (-3 d. B), the sensitivity 89 d. B/W/m and the max. SPL of 108 d. B continuous. The cabinet is made of ABS, while the grill and wall mounting bracket (included) are aluminum made. Swivel mounting, steel cable, cable gland are provided as accessories.
  • Technical characteristics
  • Type: 2-way wall-mounted compact speakers
  • Material: ABS case + aluminium grille
  • Color: white
  • Speaker: woofer 15 cm + tweeter
  • Sensitivity: 89 dB/W/m
  • Frequency response: 55 - 18,000 Hz (-3 dB) , 60 - 18,000 Hz (-10 dB)
  • Directivity: 90° x 60°
  • 100 V line power (max.): 40 W / 80 W / 160 W
  • 100 V line power (RMS): 20 W / 40 W / 80 W
  • Max. power 16 ohm: 160 W
  • Power RMS 16 ohm: 80 W
  • Max. SPL: 108 dB continuous, 114 dB peak
  • Protection rating: IP 46
  • Connecting: on Euroblocks terminal blocks
  • Dimensions: 182 mm x 224 mm x 362 mm