Segon Professional Audio JS-EST150BL 100 V Outdoor speakers
  • -26%
  • New
Segon Professional Audio JS-EST150BL
Tax included
Wall-mounted loudspeaker, 300 W at 100 V and 16 ohm, IP46, white
Delivery
Do You want Your order by Thursday, 28/05/2026? Order within 1 hours and 3 minutes
Free shipping
wishlist
JS-EST150BL compact 2 way wall-mounted loudspeaker 300 W (max.) at 100 V for indoor and outdoor use, white color. Suitable for use in sports halls, water parks, stations halls, etc. The IP 46 rating guarantees high resistance to atmospheric agents. It also works at low impedance (16 ohm) with a maximum power of 150 W. Equipped with 20 cm mid-woofer with polypropylene membrane and a dome tweeter. The frequency response is 55 - 18,000 Hz (-3 d. B), the sensitivity 94 d. B/W/m and the max. SPL of 116 d. B continuous. The cabinet is made of ABS, while the grill and wall mounting bracket (included) are aluminum made. Swivel mounting, steel cable, cable gland are provided as accessories.
  • Technical characteristics
  • Type: 2-way wall-mounted compact speakers
  • Material: ABS cabinet + aluminium grille
  • Color: white
  • Speaker: mid-woofer 8 (20 cm) + tweeter
  • Sensitivity: 94 dB/W/m
  • Frequency response: 55 - 18,000 Hz (-3 dB) , 50 - 18,000 Hz (-10 dB)
  • Directivity (H x V): 90° x 50°
  • 100 V line power (max): 75 W / 150 W / 300 W
  • 100 V line power (RMS): 37.5 W / 75 W / 150 W
  • Max. power: 300 W 16 ohm
  • RMS power: 150 W 16 ohm
  • Max. SPL: 116 dB continuous, 122 dB peak
  • Protection rating: IP46
  • Connecting: on Euroblocks terminal blocks
  • Dimensions: 240 x 450 x 285 mm