Pioneer DJ DM-50D-BT-W Active Nearfield Monitors
  • -10%
Pioneer DJ DM-50D-BT-W
Tax included
5” desktop monitor system with Bluetooth® functionality (White)
Out of Stock
Free shipping
wishlist
Pioneer DJ DM-50D-BT-W
Class D amplifier
Each DM-50D speaker produces pure, balanced bass sound thanks to a new Class D amplifier with 96kHz sampling DSP
DECO convex diffusers
Time alignment
The woofer and tweeter are perfectly aligned so you’ll hear all sound frequencies clearly
Grooved ducts
5-inch woofer
The 5-inch woofer creates powerful sound without distorting, even if you pump up the volume.
Bluetooth® connectivity
Main Features
  • Type: 2-way bass reflex, active monitor speakers
  • Tweeter: 3/4” (19 mm) soft dome
  • Woofer: 5" (127 mm) fiberglass cones
  • What's in the box
  • DM-50D
  • Power cord
  • Audio converter cable (3.5 mm stereo mini plug to RCA)
  • Speaker cord
  • Bottom cushion
  • Quick Start Guide
  • Precautions for Use
  • Warranty
Specifications
  • Dimensions (W x H x D)
  • Lch: 175 x 262 x 257 mm / 6.89” x 10.32” x 10.12”
  • Rch: 175 x 262 x 247 mm / 6.89” x 10.32” x 9.72”
  • Weight
  • Lch: 3.9 kg / 8.6 lbs.
  • Rch: 3.5 kg / 7.7 lbs.
  • Power Supply
  • AC 100-240 V, 50 Hz / 60Hz
  • Amplifier Output
  • Lch: 25 W / 4 Ω
  • Rch: 25 W / 4 Ω
  • Impedance: 10 kΩ
  • Enclosure: Bass reflex
  • Enclosure material: MDF vinyl laminate
  • Power Consumption:25 W
  • Power consumption during standby mode: 0.3 W or less
Terminals
  • Inputs
  • 1/4” TRS jack x 1 (balanced input)
  • RCA pin jack x 1 (unbalanced input)
  • 3.5 mm stereo mini jack x 1 (Unbalanced input)
  • Outputs: 3.5 mm stereo mini jack x 1
J815J
Data sheet
Woofer inch
5"