Rondson BE-5018/H-83 Handheld Wireless Systems
  • -29%
Rondson BE-5018/H-83
Tax included
UHF diversity package, handheld transmitter microphone + True Diversity UHF receiver, half-rack
Qty
In Stock
Delivery
Do You want Your order by Wednesday, 20/05/2026? Order within 5 hours and 12 minutes
Free shipping
wishlist
Rondson BE-5018/H-83
Kit consisting of a 10 m. W H-83 FM handheld transmitter with LCD display for function indication and powered by 2 x 1.5 V AA batteries and BE-5018 PLL receiver. The desktop receiver has a pair of antennas and 20 PLL frequencies in the UHF band from 660 to 690 MHz.
Technical characteristics
  • Reception method: True Diversity
  • System: synthesized PLL
  • Frequency stability: +-0.005
  • Image interference rate: 80 dB
  • S/N ratio: 105 dB at 1 kHz
  • Sensitivity: -107 dBm
  • Harmonic distortion: 0.5%
  • Frequency response: 15 Hz - 20 kHz
  • Output impedance: 600 ohm
  • Audio output level: -12 dB
  • Display: LCD
  • Audio output jack: XLR symmetrical
  • Antenna sockets: 2 x BNC
  • Power supply: 12 - 18 VDC 500 mA - Adapter 230 V
  • Dimensions (W x D x H): 21 x 12 x 3.8 cm (1/2 rack 19)
  • Weight: 1 kg
  • Micro handheld transmitter: H-83
  • Batteries: 2 x AA / 1.5 V (not delivered)