PROLIGHTS Jet Spot120
Tax included
Beweglicher Kopf Spot 120W, mit Zoom 9° - 46°
Qty
In Stock
Delivery
Do You want Your order by Tuesday, 19/05/2026? Order within 7 hours and 35 minutes
Free shipping
wishlist
PROLIGHTS Jet Spot120
It offers great flexibility thanks to its motorized zoom of 9° to 46°. The white 120 W LED source produces an impressive 5,600 lumens of light output.
Key features:
  • 120 W white LED source, 5,600 lumen output
  • Motorized zoom from 9° to 46
  • 1x color wheel, 2x gobo wheels (rotating and fixed), prism and frost
Technical specifications
LIGHT SOURCE
  • Source: 120W high-power white LED
  • CCT: 7,500K
  • Luminous flux: (9.1°) 4,502 lm - (46.3°) 5,686 lm @Full
  • Lux: (9.1°) 9,452 lx - (46.3°) 681 lx @5 m full
  • Average life of source: > 50,000 hrs (L70B10 @Ta 25° C / 77° F)
OPTICS
  • Zoom range: 9.1° - 46.3° motorized, linear
  • Lens diameter: 75 mm / 2.95''
  • Lens type: high-definition, anti-reflective lenses with achromatic coating
  • Focus: motorized
COLOR SYSTEM
  • CCT: on the wheel 3,200 K
  • Color wheel: open+8 color filters
DYNAMIC EFFECTS
  • Control resolution: 16-bit dimmer
  • Rotating gobos: 7 rotating gobos + open, interchangeable, indexable
  • Gobo dimensions: 22.5 mm - image: 17 mm - thickness: up to 3 mm
  • Fixed gobos: 10 fixed gobos + open
  • Circular prism: 3f with bidirectional rotation, indexed, interchangeable
  • Frost: 0 - 100%, linear light frost, interchangeable
BODY
  • On-board hardware: Omega sockets for quick rigging (clamp not included)
  • Pan range: 540°
  • Tilt range: 260°
  • Pan/Tilt resolution: 16-bit
  • Feedback: automatic repositioning after accidental movements
  • Body: aluminum structure with high-resistance polycarbonate covers
  • Color: RAL 9004
CONTROL
  • Protocols: DMX512, RDM
  • DMX channels: 20 channels
  • RDM: RDM for remote control and settings of the fixture
  • Display: high-resolution LCD color display with automatic rotation
ELECTRONICS
  • Dimmer: 0 ~ 100% linear, electronic
  • Dimmer curves: 4 selectable dimmer curves
  • Strobe / shutter: 1 - 30 Hz, electronic
  • Battery display: self-charging buffer battery
  • Operating temperature: -10° ~ +45° C
  • LED control: flicker-free frequency with adjustable PWM
  • Selectable PWM: 600 ~ 50,000 Hz
POWER SUPPLY
  • Power supply: 100-240V - 50/60Hz
  • Maximum power consumption: 238W
  • Standby power: 50.2 W
  • Output (at 230V): 16 units connected in series
  • Power factor: > 0.94
PHYSICAL CHARACTERISTICS
  • IP rating: 20
  • Cooling: active, silent operation
  • Suspension and mounting: any position with quick-lock omega brackets (included)
  • Signal connection: Neutrik XLR 5p IN/OUT connectors
  • Power connection: Seetronic powerCON TRUE IP65 IN/OUT
  • Dimensions (WxHxD): 340 x 479 x 205mm / 13.39''x18.86''x8.07''