Briteq BT-PROFILE250
Tax included
250 W LED profiler, 3200 K COB (optics sold separately)
Qty
In Stock
Delivery
Do You want Your order by Wednesday, 20/05/2026? Order within 7 hours and 29 minutes
Free shipping
wishlist
Briteq BT-PROFILE250
250 W DMX-controllable warm white (3200 K) fixed installation LED profile light with various optics and accessories, perfect replacement for halogen equivalents.
Designed for theaters, TV studios, touring productions, auditoriums, concerts, exhibition stands, showrooms, service and rentals, it adopts a 250 W COB LED and has 4 dimming curves: linear, square, inverse square, S-curve and manual dimming.
Gobo holder for Gobos with an external diameter of 86 mm and an optical diameter of 48 mm. Adjustable diaphragm with an aperture diameter of 5 mm to 74 mm.
Technical characteristics
  • Power input: 100 - 240 VAC 50/60 Hz
  • Power consumption: 270 W