Omnitronic MPVZ-250.6 PA Mixing Amplifier
Tax included
6 Zone PA mixing amplifier adjustable zones, 250 W RMS
Out of Stock
Free shipping
wishlist
  • Comfortable control of PA speakers via 6-zone technology
  • 6 PA zone outputs with separate 5-step level controls
  • Output for low-impedance speakers (4-16 ohms)
  • 2 rear microphone inputs (6.3 mm jack, unbal.)
  • 1 front microphone input (combination XLR/6.3 mm jack, unbal.) with adjustable priority circuit
  • All microphone inputs with separate level controls
  • 3 line inputs (stereo RCA) with separate level controls
  • 1 line output (stereo RCA)
  • Chime, switchable
  • Treble and bass control for the output signal
  • 7-digit LED level meter
  • Master control for the output signal
  • (19) 48.3 cm rack installation 2 U
  • The device is cooled by temperature-controlled fan
  • For application areas such as: Installation; restaurants, bars and hotels; sports centres/gyms
Scope of delivery
  • 1 x amplifier
  • 1 x user manual
  • Power supply: 230 V AC, 50 Hz
  • Power consumption: 500.00 W
  • Output power: 250 W RMS
  • Output current: Max. 2.5 A
  • Power connection: Fixed power supply cord with safety plug
  • Frequency range: 80 - 16000 Hz
  • S/N ratio: 75 dB microphone, 85 dB line
  • THD: 0.5 % at 1 kHz
  • Cooling: Temperature-controlled fan
  • Impedance: 4 ohms; 8 ohms; 16 ohms; public address systems 100V; Public address systems 70V
  • Zone output: 6 adjustable zones
  • Circuitry: Class AB
  • Status LED: Power, fault, level meter
  • Connections: Input: microphone via 1 x 3-pin XLR/6.35mm jack (F) combination socket (mounting version), Input: microphone via 2 x 6.3 mm plug (unbal.), Input: line via 3 x stereo RCA 0.3 V, Output: line via 1 x stereo RCA, Output: speaker via screw terminal