Omnitronic MAVZ-240.6P PA Mixing Amplifier
Tax included
6-Zone-PA mixing amplifier with audio player, IR remote control and Bluetooth, adjustable zones, 240 W RMS
Out of Stock
Free shipping
wishlist
  • Comfortable control of PA speakers via 6-zone technology
  • 6 PA zone outputs with separate 5-step level controls
  • Output for low-impedance speakers (4-16 ohms)
  • SD card slot and USB port
  • Folder navigation, repeat functions and random play
  • 3 microphone inputs with separate level controls
  • Mic 1 with phantom power and priority circuit
  • Mic 2 and 3 switchable mic/line
  • 2 line inputs with separate level controls
  • 1 line output
  • Treble and bass and master controls for the output signal
  • 5-digit LED level meter
  • Chime, switchable
  • (19) 48.3 cm rack installation 2 U
  • The device is cooled by cooling fan
  • Control via IR remote control; Bluetooth
  • For application areas such as: Installation; restaurants, bars and hotels; sports centres/gyms
Scope of delivery
  • 1 x amplifier
  • 1 x user manual
  • 1 x remote control
  • 1 x battery
  • 2 x holder
  • 4 x screw
  • Power supply: 230 V AC, 50 Hz
  • Power consumption: 480 W
  • Protection class: Protection class I
  • Output power: 240 W RMS
  • Power connection: Fixed power supply cord with safety plug
  • Device fuse: 5 x 20 mm, T 5 A fuse replaceable
  • Frequency range: 50 - 18000 Hz
  • S/N ratio: 75 dB microphone, 85 dB line
  • THD: 0.5 % at 1 kHz
  • Cooling: Cooling fan
  • Impedance: Public address systems 100V; 4-16 ohms; Public address systems 70V
  • Control: IR remote control; Bluetooth
  • Bluetooth device name: Bluetooth
  • Audio player: USB + SD + Bluetooth
  • Housing color: Black
  • Zone output: 6 adjustable zones
  • Circuitry: Class AB
  • Controls: Power on/off transient; Overvoltage; short-circuit
  • Status LED: Power, fault, clip, level meter
  • Connections: Input: microphone via 2 x 6.3 mm plug (unbal.), Input: microphone via 1 x 3-pin XLR, Input: line via 3 x stereo RCA 0.3 V, Output: line via 1 x stereo RCA 0.3 V, Output: speaker via screw terminal
  • Equalizer: Master: 1 x 2-band tone control mono
  • Music format: MP3
  • Number of files: Max. 999
  • Available storage media: USB devices/SD cards max. 32GB (FAT 32)
  • Housing design: (19) 48.3 cm rack installation 2 U
  • Dimensions: Width: 48.3 cm, Depth: 32 cm, Height: 9.2 cm
  • Weight: 6.90 kg
  • Battery: 1 x button cell 3.0 V CR2025 lithium manganese built-in