BeamZ IGNITE400
Tax included
3-in-1: Beam, Spot and Wash Moving Head with CMY
Qty
In Stock
Delivery
Do You want Your order by Thursday, 21/05/2026? Order within 7 hours and 18 minutes
Free shipping
wishlist
BeamZ IGNITE400
The IGNITE400 features a very powerful 400W LED source, enough to light up even the biggest dance floors. Equipped with a dual gobo wheel (1x with interchangeable glass gobos) to create stunning overlay effects, the IGNITE400 also features a CMY + CTO colour mixing system. The zoom function and 2 individually rotating prisms (3+5 facets) create stunning effects and patterns on any dance floor or stage. Ideal for productions, events, and installations that require a larger output fixture.
Specs
  • Colour temperature 7000K
  • Light source Single colour LED
  • Colours White
  • LED power (single LED) 400W
  • Quantity of LEDs 1
  • Colour wheel colours + open
  • CMY wheel Yes
  • Beam angle: Min 2°
  • Beam angle: Max 38°
  • Zoom Yes
  • Motorized focus Yes
  • Illuminance 209.026 lx @ 1m
  • Head movement: Pan 540°
  • Head movement: Tilt 270°
  • Static gobo: Quantity 10
  • Rotating gobos: Quantity 8
  • Interchangeable gobos Yes
  • Prisma 1 3 Facet
  • Prisma 2 5 Facet
  • Frost filter Yes
  • Flash rate per second 0 - 30Hz
  • Modes Automatic programs, DMX, Master/Slave
  • Sound to light mode Yes
  • RDM Yes
  • DMX channels 25
  • DMX connection 3-pin XLR, 5-pin XLR
  • Display LCD
  • IP rating IP20
  • Cooling Temperature controlled fan
  • Power plug P-Con
  • Power consumption 4.13 - 1.95A
  • Power supply 100-240VAC 50/60Hz
  • Dimensions (L x W x H) 660 x 360 x 370mm