Rondson JS-EST40N 100 V Outdoor speakers
  • -26%
  • New
Rondson JS-EST40N
Tax included
40 W wall-mounted passive loudspeaker, 100 V and low impedance, IP46, black color
Delivery
Do You want Your order by Tuesday, 19/05/2026? Order within 0 hours and 56 minutes
Free shipping
wishlist
Rondson JS-EST40N
2-Way compact wall-mounted loudspeaker for indoor and outdoor use, 10 / 20 / 40 W on 100 V power. Possible use at 16 ohm at low impedance (max. power 40 W). 10 cm mid-woofer with polypropylene membrane, dome tweeter.
The IP 46 rating allows for high resistance to atmospheric agents.
  • Areas of use
  • Sports halls
  • Water parks
  • Train stations, etc.
  • Technical characteristics
  • Type: 2-way wall-mounted compact loudpeakers
  • Material: ABS case + aluminium grille
  • Color: black
  • Speaker: 10 cm + tweeter
  • Sensitivity: 88 dB/W/m
  • Frequency response: 70 Hz - 20 kHz (-3 dB) , 65 Hz - 20 kHz (-10 dB)
  • Directivity: 120° x 90°
  • 100 V line power (max.): 20 W / 40 W / 80 W
  • 100 V line power (RMS): 10 W / 20 W / 40 W
  • Max. power 16 ohm: 80 W
  • RMS power 8 ohm: 40 W